Η 3η ημέρα του Δεκεμβρίου, όπως είναι γνωστό, έχει ανακηρυχθεί ως Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1992. Είθισται τη μέρα αυτή στα σχολεία, και όχι μόνο, να γίνονται διάφορες δράσεις ευαισθητοποίησης, κυρίως των παιδιών-μαθητών, αυριανών πολιτών, σε θέματα αναπηρίας, αποδοχής του διαφορετικού, ισότιμης ένταξης στην κοινωνία, συμπερίληψης. Φέτος η ημέρα αυτή σε ό,τι αφορά τις σχολικές δράσεις υπήρξε η 4η Δεκεμβρίου, ημέρα Δευτέρα. Το σχολείο μας, το Γυμνάσιο του Χορτιάτη, τη μέρα αυτή πρόβαλε την κινηματογραφική ταινία «Το θαύμα» – «Wonder» στις δύο τάξεις του, την Α΄ και τη Β΄ Γυμνασίου, καθώς η Γ΄ Γυμνασίου υλοποιούσε το ίδιο διάστημα την επίσκεψή της στη Βουλή των Ελλήνων.

Η κινηματογραφική εικόνα σε συνδυασμό με τον λόγο και τη μουσική αποτελεί ένα δυνατό και άμεσο ερέθισμα σκέψης και προβληματισμού και, επιπλέον, προσδίδει την ελευθερία στους αποδέκτες και τις αποδέκτριές της να επιλέξουν οι ίδιοι και οι ίδιες τα στοιχεία – ερεθίσματα που επιθυμούν να κρατήσουν, ώστε να σκεφτούν, να προβληματιστούν ή να συναισθανθούν σ΄ ένα τόσο καίριο, ευαίσθητο και κοινωνικό θέμα, όπως το θέμα της Αναπηρίας. Η συγκεκριμένη ταινία έχοντας ως βασικό της θέμα έναν τίτλο «Μην κρίνεις ένα αγόρι από το πρόσωπό του! Γνώρισέ το!» παραφράζοντας τον τίτλο της ευαισθητοποίησης αναφορικά με τη φιλαναγνωσία «Μην κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλό του! Διάβασέ το!» πιστεύουμε ότι άγγιξε τη σκέψη και τα συναισθήματα των παιδιών – μαθητών μας. Το πώς μένει να διερευνηθεί μέσα και από τη συμμετοχή τους σε επόμενες δράσεις ίδιας ή παρόμοιας θεματικής.