Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Υγείας, ομάδα μαθητών/τριών της Γ Γυμνασίου επισκέφθηκε την κινητή μονάδα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού που, σε συνεργασία με το Δήμο Πυλαίας-Χορτιάτη, βρέθηκε στον Χορτιάτη, και ενημερώθηκε από ειδικούς σε θέματα πρόληψης και βασικής υγιεινής. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν επίσης για την ιστορία, τη δομή και τις δράσεις του Ερυθρού Σταύρου καθώς και για την αξία της διατροφής και τους κινδύνους της κατανάλωσης αλκοόλ, ιδίως σε μικρές ηλικίες. Παράλληλα, έλαβαν χρήσιμες οδηγίες για την καλή στοματική φροντίδα και το σωστό βούρτσισμα δοντιών . Ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χρησιμότητα είχε η επίδειξη παροχής πρώτων βοηθειών σε κάποιον που έχει χάσει τις αισθήσεις του, καθώς και η ενημέρωση/παρότρυνση για εθελοντική αιμοδοσία. Ευχαριστούμε τόσο το Δήμο όσο και τον Ελληνικό Ερυθρό Σταύρο για την ευκαιρία αυτή κι ευελπιστούμε να ακολουθήσουν περισσότερες σχετικές δράσεις.