Την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2023 η ομάδα της γ γυμνασίου των «Μικρών ξεναγών» του Γυμνασίου Χορτιάτη πραγματοποίησε την πρώτη ξεναγική δράση της για το σχολικό έτος 2023-2024. Οι ξεναγοί μας είχαν τη χαρά να υποδεχτούν στο σχολείο και να ξεναγήσουν στα μνημεία της περιοχής τους συνομηλίκους τους μαθητές του 7ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης μαζί με τους τέσσερις καθηγητές τους. Η διάδραση μεταξύ των παιδιών υπήρξε άμεση και οδήγησε στη δημιουργία ενός κλίματος συμπάθειας και οικειότητας, το οποίο βοήθησε τόσο τους ξεναγούς όσο και τους επισκέπτες μαθητές στο να υλοποιήσουν την ξεναγική δράση μέχρι το τέλος με αμείωτο ενδιαφέρον και δημιουργική αλληλεπίδραση.

Τις ευχαριστίες μας προς τον ιερέα πατέρα Απόστολο και τον Νανακούδη Χαράλαμπο για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Οι φωτογραφίες που παραθέτουμε αποτελούν μία ενδεικτική μαρτυρία αυτού του ξεχωριστού βιώματος.