Την Παρασκευή 5 Μαϊού, οι μαθητές του σχολείου μας στην αίθουσα Μανωλεδάκη παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση της ομάδας « Μικρός Βοριάς», με θέμα το έπος «Ιλιάδα».
Ήταν μία ωραία παράσταση από τέσσερις ηθοποιούς που έπαιζαν όλους τους ρόλους. Τους συνόδευε θαυμάσια μουσική και άλλαζαν ρούχα ανάλογα με τη σκηνή που έπαιζαν. Ο φωτισμός ήταν υπέροχος, τόνιζε τα πρόσωπα των ηθοποιών και τα μεταμόρφωνε. Συναισθήματα χαράς, λύπης, αγωνίας, συμπόνοιας προς τους πάσχοντες μας πλημμύριζαν σε όλη τη διάρκεια του έργου.

Τα παιδιά έκαναν ησυχία και παρακολουθούσαν με προσοχή την ιστορία. Κάποτε τελείωσε η παράσταση και οι ηθοποιοί κάλεσαν μερικά παιδιά στη σκηνή για να παίξουν. Ήταν πολύ όμορφα.

Αφού τους ευχαριστήσαμε γυρίσαμε στο σχολείο, συζητώντας για το έργο και το παίξιμο των ηθοποιών.

Μαρία Άννα Βασιλειάδου
Γ΄2.