Το σχολείο μας συμμετείχε με 3 τμήματα και 70 μαθητές στα “ Βιωματικά παιδαγωγικά εργαστήρια για την καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης και του πολιτισμού της ειρήνης στη Δημοτική Ενότητα Χορτιάτη“.
Ευχαριστούμε θερμά τον Caldo και την Μάρθα Κατσαρίδου για τον τρόπο που προσέγγισαν το δικό μας Ολοκαύτωμα του Χορτιάτη, δίνοντας στα παιδιά μας τροφή για σκέψη πάνω στα θέματα που θίχτηκαν.
Ευχαριστούμε και τον Δήμο Πυλαίας Χορτιάτη για την δυνατότητα που μας έδωσε να συμμετέχουμε και εμείς στο πρόγραμμα αυτό.

Ελπίζουμε για συνέχιση των δράσεων, τόσο σε τοπικό αλλά και σε πανελλαδικό επίπεδο, για να γίνουν γνωστά τα γεγονότα του Ολοκαυτώματος του Χορτιάτη και να καλλιεργήσουμε στα παιδιά και την κοινωνία μας την ιστορική μνήμη και τον πολιτισμό της ειρήνης.