Το Γυμνάσιο Χορτιάτη επισκέφθηκαν οι Ομοσπονδιακοί προπονητές Στέλιος Κουτουνίδης, Δημήτρης Σολκίδης, Θανάσης Αραμπατζής στο πλαίσιο εφαρμογής του αναπτυξιακού προγράμματος της Ε.Ο.ΠΕ.

Στο Γυμνάσιο Χορτιάτη οι κ.κ. Κουτουνίδης, Σολκίδης και Αραμπατζής σε  συνεργασία με  τον  εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου κο. Ευάγγελο Νάκο, παρουσίασαν  το άθλημα της Πετοσφαίρισης στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ τάξης και στο Β2, μίλησαν για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του  βόλεϊ, εξήγησαν τους κανόνες του παιχνιδιού και  μέσα από κινητικές δραστηριότητες τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν βιωματικά γνωρίζοντας βασικές δεξιότητες του αθλήματος.

Στο τέλος τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες έπαιξαν στην αυλή του σχολείου στα γήπεδα που είχαν διαμορφωθεί.