Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Εκπαιδευτικό Διαδραστικό Πρόγραμμα «ΝΤΟΚΤΟΡ ΓΟΥΑΙ? ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ» που διοργανώνει ο ΤΙΤΑΝ στο εργοστάσιο Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης. Ο σχεδιασμός και η επιστημονική επιμέλεια ανήκουν στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ».
Παρακολούθησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση για τη λειτουργία του εργοστασίου, από την εξόρυξη της πρώτης ύλης έως τη συσκευασία των τελικών προϊόντων.
Στη συνέχεια, οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες των δύο ατόμων , κάθισαν μπροστά σε έναν υπολογιστή και έναν ρομποτικό βραχίονα και μέσα από μία διαδραστική βιωματική δράση μελέτησαν την κατασκευή και κίνηση του βραχίονα. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να προγραμματίσουν και να εκτελέσουν δικές τους εντολές και να κινήσουν τους βραχίονες αναλόγως.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση των μαθητών στον εξωτερικό χώρο των εγκαταστάσεων.