Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές της Β τάξης του Γυμνασίου Χορτιάτη μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την καινοτόμο βιωματική εκπαιδευτική δράση Human Library με τίτλο «Μην κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο» του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών. Η εν λόγω δράση υπήρξε συνεπικουρούμενη από το Παιδαγωγικό Εργαστήριο του Θεολογικού Τμήματος του Α.Π.Θ., τον Αθλητικό Σύλλογο «Μέγας Αλέξανδρος» Πυλαίας, το Φροντιστήριο Βιωσιμότητας του Δήμου Νεάπολης Συκεών, τους σχολικούς συμβούλους κο Βουδρισλή Νικόλαο και Παναγιώτου Άννα και εξαιρετικούς ανθρώπους – «βιβλία» οι οποίοι έκαναν την ιδιαιτερότητά τους οδηγό ζωής τόσο για τους ίδιους όσο και για τους συμπολίτες – συνανθρώπους τους σε μία κοινωνία που ακόμη και σήμερα δε διακρίνεται για τη διάδοση της συμπεριληπτικής κουλτούρας της.
Οι μαθήτριες και οι μαθητές μέσα σε ένα ιδιαιτέρως φιλόξενο περιβάλλον «διάβασαν» με έναν διαφορετικό τρόπο την ιστορία ενός συνανθρώπου τους, υπέβαλλαν τις ερωτήσεις τους και βίωσαν τη διάκριση μεταξύ των κοινών ανθρώπινων αναγκών και των διαφορετικών τρόπων κάλυψής τους με γνώμονα πάντοτε την προσπάθεια, τον αγώνα και το πείσμα για την επίτευξη μίας ισότιμης θέσης αυτών των συνανθρώπων τους στην κοινωνία.