Ως αντιπαράθεση στους συχνούς βανδαλισμούς που γίνονται στους τοίχους του σχολείου μας, αποφασίσαμε με τους μαθητές του Γ2, να αναδείξουμε την ομορφιά της τέχνης και των χρωμάτων, ζωγραφίζοντας στην πρόσοψη του εργαστηρίου των εικαστικών, την ” έναστρη νύχτα” του Βαν Γκογκ.
Η δράση αυτή εντάχθηκε στην ημέρα που ήταν αφιερωμένη στην ψυχική υγεία, αφού ως γνωστόν ο καλλιτέχνης δημιούργησε έργα απαράμιλλης τέχνης παρά τις ψυχικές προκλήσεις που αντιμετώπιζε.
Εντυπωσιακή ήταν η προσφορά και η διάθεση συμμετοχής των μαθητών καθώς και τα αιτήματά τους για επανάληψη ανάλογων δράσεων!
Ευχαριστώ πολύ όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και όλους αυτούς που θα σεβαστούν και θα προστατέψουν την όμορφη δημιουργία μας.

Φασλά Πηγή – Εκπαιδευτικός Καλλιτεχνικών