Στα πλαίσια του εορτασμού της “επετείου του Όχι” πραγματοποιήθηκε εορταστική εκδήλωση στο χώρο του πολιτιστικού κέντρου της περιοχής μας. Στη συγκεκριμένη γιορτή συμμετείχαν πλήθος μαθητές του σχολείου μας, με αφηγήσεις και απαγγελία ποιημάτων, αλλά και η σχολική ορχήστρα και χορωδία με μια ποικιλία ελληνικών και ξένων τραγουδιών με αντιπολεμικό περιεχόμενο. Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου 1940 αποτελεί ύμνο στον πατριωτισμό και το σθένος των Ελλήνων που αγωνίστηκαν για την ελευθερία της πατρίδας μας και την προάσπιση των ιδανικών της, αλλά αποτελεί ταυτόχρονα και έναν τρόπο να υπενθυμίζουμε στους εαυτούς μας την αξία της διατήρησης της ειρήνης σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου, σε κάθε εποχή. Γιατί, όπως λένε και οι στίχοι του τραγουδιού “Imagine” που μας παρουσίασε η χορωδία μας “Φαντάσου όλοι οι άνθρωποι να μοιράζονται όλο τον κόσμο, φαντάσου όλους τους ανθρώπους να ζουν ειρηνικά”.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο στα παιδιά που συμμετείχαν στη γιορτή και μια ευχή οι νεότερες γενιές να ζουν ειρηνικά τιμώντας τις εθνικές και τις πανανθρώπινες αξίες.
Παρακάτω μπορείτε να βρείτε το πρόγραμμα της γιορτής, όπως αυτό διανεμήθηκε στους μαθητές.
Με εκτίμηση,
οι υπεύθυνοι καθηγητές της γιορτής (Γεωργουλάκου Ι., Γούσιος Γ., Ευαγγέλου Ε.)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ