Πιστοποίηση διασωστών
Οι μαθητές μας Αγκατζανιάν Σοφία, Κοντοπούλου Άννα και Μπακίρας Δημήτριος παρακολούθησαν κατά το σχολικό έτος 2022-23 τα σεμινάρια της οργάνωσης Kids save lives υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του σχολείου μας κ. Μήλιου. Σε πανελλήνιο διαγωνισμό που έγινε βραβεύτηκαν με την 3η θέση μεταξύ των σχολείων της Κεντρικής Μακεδονίας, θέση που τους έδωσε την δυνατότητα να παρακολουθήσουν την Κυριακή 17.9.2023 –δωρεάν- το σεμινάριο πιστοποίησης διασώστη που έγινε από τους εκπαιδευτές της οργάνωσης Kids save lives στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πανοράματος.
Πιστοποιήθηκαν επιτυχώς ως διασώστες σε πανευρωπαϊκό επίπεδο για τα 3 επόμενα χρόνια, έχοντας τη δυνατότητα να παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε συνανθρώπους μας που έχουν υποστεί καρδιακή προσβολή, βρίσκονται λιπόθυμοι ή κινδυνεύουν από πνιγμό.
Το σχολείο τους συγχαίρει θερμά τα παιδιά μας και την κ. Μήλιου που αφιέρωσαν πολύτιμο χρόνο εκτός ωραρίου διδασκαλίας προκειμένου να παρακολουθήσουν ένα πρόγραμμα εξαιρετικά χρήσιμο για όλο το κοινωνικό σύνολο.