Φέτος το σχολείο μας παίρνει μέρος στον Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση» του δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη με στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών.

Ο Σχολικός Μαραθώνιος  υλοποιείται ως εξής:

Στόχος της δράσης είναι η ευαισθητοποίηση και η εκπαίδευση των μαθητών σχετικά με την ανακύκλωση και τα οφέλη της καθώς και η σταδιακή ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης.

• Θα γίνεται διαλογή στο σχολείο, δύο υλικών, χαρτί και μπαταρίες και για το σκοπό αυτό  χρησιμοποιούνται ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης οι οποίοι βρίσκονται σε αίθουσες και στους διαδρόμους του σχολείου.
  • Οι επιδόσεις κάθε σχολείου στην ανακύκλωση θα καταγράφονται στην ειδική ενότητα της πλατφόρμας με τίτλο ‘ΣΧΟΛΕΙΑ’ με link followgreen.gr/pilea-chortiatis/contest, και θα είναι δυνατή η ενίσχυση των σχολείων με δωρεά πόντων από τα μέλη της πλατφόρμας.
  • Όλα τα σχολεία θα επιβραβευθούν για τη συμμετοχή τους και στα πρώτα θα δοθούν χρηστικά δώρα για τις σχολικές τους μονάδες.

Χαρτιά που ανακυκλώνουμε:

• Βιβλία
  • Τετράδια
  • Σχολικά έντυπα
  • Περιοδικά
  • Εφημερίδες
  • Λοιπά έντυπα π.χ. από ΔΕΚΟ
  • Μικρές μη ογκώδεις χάρτινες συσκευασίες

Μπαταρίες που ανακυκλώνουμε:

Όλα τα είδη φορητών μπαταριών (δηλαδή βάρους μέχρι 1500 γραμμάρια), είτε μιας χρήσης είτε επαναφορτιζόμενες.

Ενδεικτικά, μπαταρίες από τις ακόλουθες συσκευές:

• Ραδιόφωνα
  • Παιχνίδια
  • Κινητά
  • Φακούς
  • Ρολόγια

Ελπίζουμε σε μια καλή συνεργασία γονέων- κηδεμόνων, σχολείου και δήμου.

Το σύνθημα του σχολείου μας είναι: Λιγότερα σκουπίδια, καλύτερη ζωή!