Στις 16 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές και καθηγητές του Γυμνασίου Χορτιάτη μία βιωματική δράση στο πλαίσιο της διαθεματικής προσέγγισης των μαθημάτων της Φυσικής Αγωγής, της Χημείας και της Τοπικής Ιστορίας.

Ειδικότερα, το σχολείο μας οργάνωσε μία πεζοπορία στο βουνό του Χορτιάτη, με θέμα «ακολουθώντας το μονοπάτι των παγοποιών». Στόχος αυτής της δράσης υπήρξε η επιθυμία να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές και των τριών τάξεων να έρθουν σε επαφή με το ξεχωριστό φυσικό περιβάλλον του ομώνυμου βουνού, ιδιαίτερα την εποχή του φθινοπώρου, και να βιώσουν για λίγες ώρες την καθημερινή σχεδόν πορεία των παγοποιών, των παλαιών Χορτιατινών, παππούδων και συγγενών για κάποιους από αυτούς. Η εργασία των παγοποιών ξεκινούσε με αυτήν ακριβώς την πορεία προς το εσωτερικό του βουνού όπου κατασκεύαζαν και διατηρούσαν τον πάγο στις «μπάρες» – μικρά πλατώματα του εδάφους στα οποία οδηγούσαν το νερό των πηγών και από εκεί τις κρύες νύχτες του χειμώνα το πάγωναν στα «μαγαζιά» – μικρά και μεγάλα ανοίγματα του εδάφους- αποθηκεύοντάς τον εκεί ή τεμαχίζοντάς τον με ειδικά εργαλεία και πουλώντας τον, έπειτα, στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Στην επιτυχία αυτής της δράσης συνέβαλε καθοριστικά η κυρία Αθανασία Τσαρή, καθηγήτρια φιλόλογος του σχολείου μας η οποία, αν και αφυπηρέτησε πριν μερικά χρόνια, συνεχίζει να προσφέρει με τις γνώσεις της κάθε φορά που θα της ζητηθεί στη σχολική μας κοινότητα και την ευχαριστούμε από καρδιάς γι’ αυτή την προσφορά της.