15/11/19

Η ομάδα ρομποτικής στη Γερμανία

Στο διάστημα μεταξύ 30 Οκτωβρίου και 3 Νοεμβρίου 10 μαθητές της ομάδας ρομποτικής του Χορτιάτη (XProgteam) επισκέφτηκαν το Dusseldorf στη Γερμανία, στο πλαίσιο προγράμματος ανταλλαγής μαθητών. Τον Ιούνιο 2019 είχε προηγηθεί η επίσκεψη των 10 μαθητών (παιδιά μελών της ελληνογερμανικής εταιρείας Dusseldorf) στον Χορτιάτη και στη Θεσσαλονίκη.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε επισκέψεις σε μουσεία και σε γερμανικό σχολείο, ξεναγήσεις στο δημαρχείο και στο ελληνικό προξενείο, φαγητό σε τυπικά γερμανικά εστιατόρια, βόλτες στην πόλη με τους νέους γερμανούς φίλους.

Οι μαθητές μας επέστρεψαν στον Χορτιάτη γεμάτοι νέες εικόνες και εμπειρίες τις οποίες μοιράστηκαν με τους συμμαθητές τους, καθώς και με τα υπόλοιπα παιδιά της XProgteam την Πέμπτη στις 14:00 στην αίθουσα πληροφορικής του γυμνασίου στο πλαίσιο των τακτικών εβδομαδιαίων συναντήσεων που πραγματοποιεί η ομάδα ρομποτικής. (Επισκεφθείτε τον ιστότοπο της ομάδας Xprogteam.blogspot.com).